• Magda Jabłońska

Drugie życie materiałów reklamowych, czyli z czego szyje Zeroban.

Specjalizujemy się w przerabianiu niepotrzebnych materiałów reklamowych czyli banerów PCV, wielkoformatowych siatek mesh, zadrukowanych tkanin czy roll-upów. Zresztą nieważne, na jakim materiale została wydrukowana reklama, my możemy nadać mu drugie życie, zrobić z niego torbę, saszetkę, teczkę czy sakwę rowerową.


Każdy z wyżej wymienionych materiałów jest inny. Nie każdy nadaje się na sakwę czy torbę. Nie każdy jest wodoodporny czy oprze się zagięciom. Wszystko zależy od podłoża, na jakim został wydrukowany, czy był przeznaczony do ekspozycji zewnętrznej, czy raczej jako nośnik pod dachem, również od tego ile kosztował wydruk. Od trzech lat w ramach projektu „Zeroban” Fundacji Nielada Historia oraz już od listopada 2020 w ramach przekształcenia się projektu w Spółdzielnię Socjalną Zeroban, przetestowaliśmy mnóstwo nośników reklamowych i doskonale wiemy, które najlepiej przedłużą swoje życie pod postacią konkretnych gadżetów i produktów.Zanim zaczniemy omawiać poszczególne nośniki, chcemy głośno wspomnieć o następujących faktach:

1. materiały, które do nas trafiają, są w większości już używane,

2. oznacza to, że mogą mieć ślady użytkowania jak lekkie przetarcia, zgięcia itd.,

3. oferujemy przedłużenie ich zastosowania, co znaczy, że zamiast od razu trafić na śmietnik, dajemy im wartość dodaną w postaci zupełnie innej postaci użytkowej,

4. nasza działalność #eko polega zatem na upcyklingu (przetwarzaniu), czyli przedłużaniu życia materiałom reklamowym.


Siatka mesh – słowo siatka nie jest przypadkowe, bo faktycznie ten baner jest siatką z dziurkami. Dlaczego? Bo jego zadaniem jest przepuszczanie:

  • światła – jest to siatka stosowana w budownictwie, gdy remontowane są np. elewacje budynków, a mieszkańcy domu/bloku/kamienicy muszą mieć dostęp do światła, jednak przechodniów na dole trzeba chronić

  • powietrza – zwykle z tej siatki drukowane są wielkoformatowe powierzchnie, dlatego że właśnie są z dziurkami to przepuszczają powietrze i nie powodują tzw. „efektu żagla” i nie ma ryzyka, że budynek „odleci”.


Z technologicznych wyjaśnień, to siatka mesh to materiał zbudowany na bazie tkaniny poliestrowej powleczonej PCV.


Idealne nadaje się do produkcji np.: koszy do suchej segregacji, do przechowywania zabawek, do brudnych ciuchów – gdzie jej przewiewność jest atutem. Również do torby typy plażowa, gdyż ziarenka piasku mają jak uciekać. Fajne są kosmetyczki, piórniki lub saszetki na dokumenty – widać co jest w środku.Baner laminowany – to najtańsza opcja i najprostsza. Jest to materiał wielowarstwowy, który we wnętrzu zawiera specjalną siatkę nośną. Warstwy baneru umieszczone na zewnątrz, stanowią z kolei tworzywo sztuczne, które przeznaczone jest pod zadruk. Każda z warstw takiego baneru jest łączona poprzez prasowanie pod ciśnieniem. Pod kątem upcyklingu jest to baner dobry do szycia prostych produktów – teczek A4, kosmetyczek płaskich, toreb konferencyjnych itd. Produkty szyte z tego baneru muszą być nieskompilowane. Nie mogą być poddane na wielokrotne zgięcia, bo szybko się zużyją.Baner powlekany - to opcja droższa i wykazująca wyraźnie wyższą wytrzymałość. Dzięki temu doskonale sprawdza się w produktach bardziej podatnych na zgięcia. Materiał tego baneru powstaje poprzez zatopienie siatki nośnej w płynnym PCV. Tego rodzaju utrwalenie czyni materiał jednolitym i bardzo trwałym. Z niego możemy szyć produkty bardziej skomplikowane pod względem formy – Briki, EcoBagi, BikeBag oraz saszetki czy plecaki.Rollup – to najbardziej powszechna forma „reklamowania” się firmy, inicjatywy czy wydarzenia podczas targów, eventów, prezentacji.

Najprościej mówiąc jest to rodzaj plakatu, który jest wysuwany z kasetonu na różną wysokość. Wymiary i rodzaj materiału, na którym jest drukowany jest „do wyboru, do koloru” – od papieru powlekanego folią aż po druk na materiale typu frontlite (tkanina banerowa o delikatnej strukturze płótna) lub blockout (gładka, półmatowa poliestrowa tkanina najwyższego gatunku, o wysokim stopniu bieli, która po siada specjalną przekładkę blokującą światło). Trafiają się też rollupy drukowane na tekstyliach typy canvas tzn. na strukturze imitującej naturalne płótno malarskie (poliestrowe lub bawełniane). To, co lubimy w przekazywanych nam rollupach, jest to, że są „czyste”. Nie musimy ich specjalne czyścić, właściwie można z nich od razu szyć.


A co możemy szyć? Wszystko zależy od tego, na czym są wydrukowane. Tańsze materiały to prostsze produkty, droższe – to jak w przypadku banerów – trwalsze produkty. Dobra informacja jest taka, że potrafimy z każdego rollupu wyczarować fajne gadżety!


Winder, to inaczej flaga reklamowa. Zwana inaczej beachflag, żaglem, skrzydłem lub huzarem – to kawałek materiały z nadrukiem reklamowym, który powiewa na wietrze. To połączenie lekkiego masztu (aluminiowego lub z włókna szklanego), podstawki oraz flagi. Dla nas to świetny materiał do szycia woreczków na zakupy lub worko-plecaków. Tak samo wykorzystujemy tkaninę ze ścianek reklamowych.Opisaliśmy Wam najpopularniejsze materiały reklamowe, które do nas trafiają i z których szyjemy. Prawda jest taka, że każdy materiał jest inny – zależy czy był wystawiany na zewnątrz czy w pomieszczeniach, jak bardzo jest zużyty, czy ma przetarcia, czy był drukowany „po taniości” – ale każdemu z nich staramy się dać szansę na drugie życie.Spółdzielnia Socjalna Zeroban jest manufakturą, co znaczy, że do każdego zamówienia podchodzimy indywidualnie. Proces szycia zaczyna się od przygotowania materiału do przetworzenia – ręcznego wycięcia według wykroju, czyszczenia materiału i w końcu samego zszywania. Baner jest materiałem wymagającym. To przemysłowe maszyny i doświadczenie naszych krawcowych w przetwarzaniu specyficznej bazy produktu. Warto znać kulisy procesu upcyklingu, by zdać sobie sprawę, z tego co wpływa na cenę i na czas. Wybór należy do Ciebie.

32 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie